Ahmet Turangazi Mah. Organize Sanayi Bölgesi 19. Sk No:20 Merkez/Sivas

İzleme İşletme ve Bakım Hizmetleri

İzleme Hizmetleri
Hanges Enerji
olarak alanında uzman kadromuz ile, güneş enerjisi santrallerine uzaktan izleme hizmeti sunuyoruz. Güneş panellerinden üretilen enerji şebekeye verilme sürecinin tamamı anlık olarak özel yazılımımız ile takip ediliyor ve gözetim altında tutuluyor. Geliştirilen izleme sistemi sayesinde izleme işlemi yapılan tüm güneş enerji santrallerinde meydana gelebilecek arızalar durumunda anlık olarak uyarı bildirimleri yayınlanıyor. Aynı zamanda sistem sayesinde belirtilen mail adresleri ile istenilen telefonlara arıza ihbarı yapılıyor. Bu sayede Güneş enerji santrali oluşan arızalar da gözden kaçma durumları minimize edilmiş oluyor. Gelen bu bildirim ve uyarılar, Güneş enerji santrali işletme ve bakım personellerine iletilerek arızaya müdahale süreci başlıyor.

İzlemesi yapılan güneş enerji santrallerinin günlük, haftalık, aylık, yıllık ve total üretimleri gibi üretim raporları hazırlanıyor. Oluşturulan bu raporlar uzman personellerimizce incelenerek diğer santraller ve bölgede kurulmuş olan hava istasyonundan alınan ışınım, rüzgâr, sıcaklık değerleri ile karşılaştırılarak analiz yapılmaktadır. Yapılan analizler raporlar aracılığıyla işletme ve bakım ekibine iletilerek gerek görülen bakım ve onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir.


İşletme ve Bakım Hizmetleri

Güneş enerji santrallerinde aylık, 6 aylık ve yıllık olarak düzenli bakım hizmetleri sağlanmaktadır.
İşletme ve Bakım hizmetleri kapsamında;

  • Güneş paneli, Evirici, pano, trafo ve YG bölümlerinde rüzgâr, sıcaklık ve ışınım gibi fiziksel durumlar değerlendirilerek sorun oluşturabilecek bölgeler öngörülerek müdahale edilmektedir. 
  • Güneş enerji santrallerinde akım-gerilim testleri ve termal testler ile güneş panelinden maksimum verim alınması sağlanmaktadır. Üretilen bu enerji şebekeye verilene kadarki tüm İletim ve bağlantı elemanlarında, eviricilerde gerek görülen termal, akım-gerilim, izolasyon testleri yapılarak arıza durumu oluşmasının önüne geçilmektedir.
  • İzleme Hizmetleri kapsamında oluşturulan raporlar doğrultusunda arıza olduğu öngörülen bölgeleri öncelikli olarak müdahale edilmektedir.