Proje Açıklaması

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ SCADA SİSTEMİ

Güneş Enerji Santral kurulumlarında genel itibari ile birlikte kurulan Scada sistemi sayesinde santral ile olan veri iletişimi kolaylıkla sağlanmaktadır.

HİZMET BİLGİLERİ

Santral ile iletişimi sağlayan bu sistem ile santralden anlık, günlük, aylık, toplam üretim verilerini santrale gitmeksizin ulaşılabiliyor. Ayrıca santralde olası bir arızayı düzenli olarak kontrol edildiği taktirde en kısada sürede sağlanana çözüm ile bu arızayı minimum kayıp ile giderilmesini sağlıyor.

Bir güneş enerjisi santralinde, santral için en önemli olan üretimin takibinin yapılmasıdır. Bu bağlamda, güneş enerjisi santrallerinin hem performans takibi yapılabilmesi, hem de bakım maliyetlerinin düşürülmesi konusunda scada sistemleri büyük ölçüde önemlidir. Ayrıca dağıtım şirketinin bağlantı kriterlerini göz önüne alacak olursak, santralden enerji akışını verimli bir şekilde sağlandığının kontrolü için gerekli altyapıyı oluşturmak gerekir.

Güneş Enerjisi Santrali içindeki enerji bağında üreten ve tüketenlerin her aşamadaki kontrolü sağlanmaktadır.

Bizimle iletişime geçin.

GES SCADA SİSTEMİ KURULUMU

Güneş Enerji Santral kurulumu yapılırken kurulan GES Scada Sistemi, bir Scada Panosu’ nda veri toplama esasına dayanır. Bu panoya Analizör, İnvertör, Trafo, Alçak Gerilim Panosu ve kurulum içerisindeki hücrelerden ayrı ayrı gerekli haberleşme altyapısı ile veriler toplanmaktadır.

SCADA VERİ PAYLAŞIMI

Scada panosu üzerinde toplanan veriler pano içerisindeki router (modem) üzerine alınmaktadır. Bu router kullanılan bölgeye uygun bir data hattı seçilerek internet bulutuna erişimi sağlanır. Standart olarak satılan data hatları 2G ve 3G şebekelerini kullanarak internete bağlanarak takıldığı cihazın data alışverişi yapmasını sağlar. SMS alıp gönderir ancak konuşmaya izin vermez. Data hattı ile verilerimiz güvenilir olarak sanal ortama aktarılmaktadır. Yatırımcıya bu sistem ile ilgili gerekli bilgiler anlatılarak sisteme girmesi ve tesisin takibini yapması sağlanmaktadır.

Scada Sistemi’nin en önemli faydalarından bahsedecek olursak;

 • Santralin anlık, günlük, aylık, yıllık veya toplam üretimi

 • Düzenli olarak takibinde olası arızaları en hızlı şekilde fark edilmesi

 • Santrali geliştirmeye yönelik analizleri

 • Uygun görülen bakım bölgesinin tespiti

gibi bir çok bilgiyi, belgeyi sağlamaktadır.

HİZMET BİLGİLERİ

Elektrik bakımı 94%
Sistem Değerlendirmesi 88%
Zaman yönetimi 97%

ÇALIŞMA SAATLERİ

Hafta İçi 8:00 – 18:00
Cumartesi 8:00 – 18:00
Pazar – 

 0 (346) 223 00 00

LOKASYON BİLGİSİ

Bizimle iletişime geçin.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

AHMETTURANGAZİ OSB MAH. OSB-19. SK. NO:20, Merkez/Sivas

  OFİS HATTI

  0 (346) 223 00 00

  E POSTA ADRESİ

  info@hangesenerji.com

  ÇALIŞMA SAATLERİ

  8:00 – 18:00

  OFFICE LINE

  0 (346) 223 00 00

  EMERGENCY

  info@hangesenerji.com

  WORKING HOURS

  8:00 – 18:00